Przez długi czas donice miały być wyłącznie funkcjonalne. Miały stanowić podporę dla roślin które miały zdobić wnętrza. Jednakże w dobie lat i to się zmieniło. Donice zaczęły być coraz bardziej dekoracyjne. Różnorodność stylów, materiałów i wielkości jest tak ogromna, że każdy bez problemu może dobrać coś do swojego wnętrza. Wszak inne dobierzemy do kawiarni czy restauracji, inne do domu, a jeszcze inne do biurowca. 

Ostatnimi czasy bardzo modny staje się minimalizm. Jest on niezaprzeczalnie kojarzony z nowoczesnością. Dobrze skomponowane kosze, ławkidonice potrafią stworzyć nie tylko bardzo funkcjonalną przestrzeń ale i atrakcyjną wizualnie.

Projektując przestrzeń komercyjną należy pamiętać nie tylko o atrakcyjności wizualnej i niejakiej funkcjonalności, ale i o trwałości. Niektórzy twierdzą, że jedno wyklucza drugie. Na szczęście nic bardziej mylnego!

Projektanci wychodzą naprzeciw potrzebom klientów oferując donice z włókna szklanego, tworzywa polimerowego czy… betonu. Te ostatnie charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Są one zazwyczaj impregnowane fabrycznie co zabezpiecza je przed odbarwieniem. 

Dodatkowym ich atutem jest to, że posiadają izolację co chroni korzenie roślin przed przemarznięciem czy nagłymi wahaniami temperatur. Jedyne o czym należy pamiętać to aby zapewnić roślinom dobry drenaż. Wystarczy na dno donicy wsypać warstwę keramzytu, przykryć to włókniną. Tak przygotowane podłoże zapewni dobrą kondycję roślin na wiele lat.

Ostatnie posty

Skomentuj